הקבלנים

שיפוץ דירה המדריך השלם

שיפוץ דירה המדריך השלם

שיפוץ דירה הוא הליך חשוב ומשמעותי, אשר עלול לטמון בחובו דרך חתחתים לא פשוטה, כשבסופו של דבר אותה הדרך יכולה להיות ללא כל ספק, שווה את התוצאה.
בכדי לעבור את הליך השיפוצים על הצד הטוב ביותר, חשוב לשים דגש על מספר פרטים משמעותיים ומשפיעים. להלן, מדריך אשר יוכל לסייע לכם לעבור את השיפוץ בדרך הקלה ביותר:

תכנון השיפוץ

עוד לפני שמתחילים לחפש אחר קבלן שיפוצים, חשוב להבין מה הציפיות והדרישות מהשיפוץ, תוך דגש על פרטים כגון: האם השיפוץ המבוקש דורש אישורים או היתרים מיוחדים – רוב השיפוצים אינם דורשים היתרים שכאלו, אבל, במידה וכן, חשוב מאוד לדאוג לאותם היתרים לפני שמתחילים בהליך השיפוצים. האם עליכם לעזוב את

הדירה לצורך השיפוצים – מכיוון ששיפוצים יכולים לארוך מספר חודשים, חשוב לדאוג לנושא הזה מראש.
כמובן, שהשלב החשוב ביותר בתכנון השיפוץ, הוא להבין מה אתם בדיוק מצפים – האם אתם מעוניינים לשפץ את כל הבית או רק חלק מהחללים או החדרים, וכמובן, מה חשוב לכם לחדש ולשנות בכל אחד מהחדרים אותם אתם מעוניינים לשפץ – כדאי להעלות על הכתב את כל הפרטים והנקודות, על מנת שכלום לא יתפספס.

הכנת התקציב

עוד לפני שמתחילים בהליך השיפוצים, חשוב מאוד ליצור מסגרת תקציבית מסודרת – אשר אמורה להיות מבוססת כמובן, על היקף השיפוץ ועל המחירים בשוק – מומלץ לברר את טווחי המחירים של כל אחת מהעבודות אשר אמורות להוות חלק מהליך השיפוצים.
כמובן, שאם במסגרת הכנת התקציב, תגלו שהתקציב אותו אתם יכולים או מוכנים להשקיע הוא נמוך מדי בכדי לאפשר לכם ליהנות מכל העבודות בהן אתם מעוניינים, תוכלו להחליט שאתם מוותרים על חלק מאותן עבודות – או לחילופין מוצאים דרך שתאפשר לכם להגדיל את התקציב, כך שיוכל לענות על מלוא הדרישות שלכם.
בשורה התחתונה, לאחר שהכנתם מסגרת תקציבית מקיפה, חשוב מאוד שתקפידו לדבוק בה, ולהימנע מהוצאות כספיות שהינן גבוהות משמעותית ממה שתכננתם.

בחירת אנשי המקצוע

זהותם של אנשי המקצוע אשר יהיו מעורבים בהליך השיפוצים, תהיה תלויה בסוג השיפוץ ובציפיות ממנו. איש המקצוע המרכזי, אשר אמור להוביל כל הליך שיפוץ הוא קבלן שיפוצים, אך ישנם משפצים אשר נעזרים בשירותיהם של אנשי מקצוע נוספים כמו: מעצב פנים ו/או אדריכל. בכל מקרה, כאשר מדובר בעולם השיפוצים, חשוב לא להתפשר על בחירה של פחות מאיש מקצוע מנוסה ובעל ניסיון בתחום – ניתן לנסות ולקבל המלצות או חוות דעת מלקוחות קודמים של אותו קבלן שיפוצים. בטרם בחירת קבלן שיפוצים, חשוב לשים דגש על נושאים שונים כמו: קיום של ביטוח צד ג' וביטוח מעבידים, רישיונות עבודה לעובדים, מיהם בעלי המקצוע איתם הקבלן עובד, האם הקבלן פנוי לביצוע העבודה – כדאי לוודא שאותו קבלן לא מבצע במקביל מספר עבודות שיפוצים, והוא פנוי להתמקד אך ורק בעבודת השיפוצים שלכם.

ליווי

ליווי שיפוצים הוא שירות אותו ניתן לקבל בדרכים שונות ועל ידי אנשי מקצוע שונים כמו: מעצב פנים, או חברה המציעה שירות פרטני בתחום של ליווי שיפוצים. ליווי הוא שירות אשר אמור להיות זמין לכם לאורך כל שלבי השיפוצים: משלב התכנון, דרך הליך השיפוצים בפועל ועד אחרי השיפוצים. הליך ליווי השיפוצים יבטיח לכם שכל מה שתכננתם בשלבים הראשוניים אכן יצא אל הפועל, וכמובן, שאם יש לכם דרישות וצרכים שאתם לא יודעים לתרגם למונחים מקצועיים או להעביר בצורה נכונה לקבלן או לאנשי המקצוע, יהיה מישהו שיוכל לעשות זאת בעבורכם, וכאמור, בשורה התחתונה להבטיח שהשיפוצים אכן יענו על מלוא דרישותיכם.

תמחור והצעות מחיר

ראשית כל חשוב לדעת, שכיום, בעידן האינטרנט, קל מאוד לקבל את התמונה לגבי טווח המחירים לגבי כל אחת מהעבודות אשר יכולות להוות חלק מהליך השיפוצים. כך יוצא שבעת קבלת הצעות מחיר מקבלני שיפוצים, מומלץ לוודא בשלב הראשון שאכן מדובר בהצעת מחיר הוגנת ותואמת את מחירי השוק.
בעת בחינה של הצעת מחיר אשר התקבלה מקבלן, חשוב לשים דגש גם על הפרטים הקטנים ולראות מה בדיוק ההצעה כוללת בתוכה, ומה כלול המחיר – זאת על מנת למנוע "הפתעות" לא צפויות. בעת השוואת הצעת המחיר, עם התקציב אותו הגדרתם בשלבים הקודמים, כדאי מאוד לקחת בחשבון שברוב המקרים, גובה המחיר של השיפוצים, יהיה גבוה בפועל בכ-15 אחוז מסכום ההצעה – כך לפחות זה קורה ברוב המקרים.

פיקוח בניה

בהליכי שיפוצים מורכבים, אשר דורשים גם פירוק ובנייה מחדש של חללים או חדרים בבית, יעלה במקרים רבים הצורך בשירותי פיקוח בניה.
מפקח בניה מקצועי, אמור ללוות את המשפצים לכל אורך הפרויקט, ולוודא שכל עבודות הבניה אשר יתבצעו במסגרת השיפוץ, יצאו אל הפועל על הצד הטוב ביותר.
בין תחומי האחריות של מפקח הבניה – לבדוק האם הפרויקט יכול לצאת אל הפועל, בניית תכנית מפורטת והשגת האישורים וההיתרים הנדרשים, פיקוח בפועל על כל הספקים ואנשי המקצוע אשר אמורים לקחת חלק בהליך השיפוץ, שיתוף ושיקוף של הלקוח בכל שלבי הפרויקט, עמידה בלוחות הזמנים ובמסגרת התקציב, וכל פעולה אחרת אשר תגרום לכך שהפרויקט יענה בסופו של דבר על שביעות רצונם המלאה של המשפצים, ויותאמו באופן מלא לתכניות המקדימות.

תכנית עבודה

תכנית עבודה או "פרוגרמה", אמורה לאפשר לנו לקבל את התמונה המלאה והמפורטת לגבי התוצאה הסופית של השיפוץ – ה"פרוגרמה" חשובה ומשמעותית במיוחד, במקרים בהם מדובר בשיפוץ מקיף, אשר כולל לדוגמא, שבירת קירות, הגדלת חדרים או חללים על חשבון אחרים ועוד..
ככלל, תכנית עבודה, אמורה להיות מותאמת לסוג השיפוץ והעבודות אשר אמורות להתבצע במהלכו, ולכלול לוחות זמנים מסודרים, לגבי כל אחד משלבי העבודה – לוחות זמנים מסודרים, יאפשרו למשפצים להתכונן בהתאם לתהליך השיפוץ, ובמידה והם יזדקקו בתקופה זו למקום מגורים חלופי, הם יוכלו לדעת מראש מהי תקופת הזמן בה הם יידרשו להתגורר שם.

הסכמי עבודה

הסכם או חוזה עבודה, אמור להגן על הלקוחות מול קבלני השיפוצים, ולאפשר לקבלני השיפוצים שקט נפשי וביטחון בידיעה שהם עתידים לקבל את התשלום עבור העבודה אותה הם מבצעים.
הסכם עבודה אמור להתייחס גם לפרטים נוספים כמו: מה קורה במקרים בהם קבלן השיפוצים לא יעמוד בזמנים שנקבעו מבעוד מועד – לדוגמא, לשלם סכום כסף בגובה שנקבע מראש על כל יום עיכוב. האם ב"סעיף התגמול" הקבלן אמור לקבל סכום כסף בתום כל שלב במלאכת השיפוץ, או שכל הסכום ישולם לו בבת אחת – דבר שיהיה פחות כדאי עבור הלקוחות, מכיוון שזה עלול לגרור מצב בו הם רודפים אחרי קבלן השיפוצים על מנת שזה יסיים לבצע את העבודה.
חשוב לדעת, שבישראל אין גוף מוסדר אשר אחראי על אכיפה ופיקוח על עבודות הקבלנים, לכן, חשיבותם של הסכמי עבודה היא מאוד גבוהה, כך שבמקרים רבים, מומלץ לא להסתפק בהורדת הסכם מוכן מהאינטרנט, וכדאי לשקול לפנות לעורך דין לצורך המטרה.

כאמור, שיפוץ דירה הוא הליך ארוך ומורכב, אך אם הוא יתבצע בצורה מתוכננת ונבונה, בסופו, המשפצים עתידים ליהנות מבית החלומות שלהם – וזה, ללא כל ספק שווה את המאמץ.

הקבלנים

פיקוח בניה – משימות ואחריות

פיקוח בניה – משימות ואחריות

פיקוח בנייה הוא כיום שירות הכרחי לכל מי שעוסק בבנייה של פרויקט, בין אם מדובר בקבלן ובין אם מדובר ביזם פרטי ואפילו באדם פרטי שאינו איש מקצוע. למעשה, פיקוח הבנייה מאפשר עין בוחנת ויד מכוונת לכל הפרויקט ובאמצעותו ניתן לנהל את הפרויקט בצורה הטובה והמקצועית ביותר. מהו פיקוח בנייה, ממה הוא מורכב ומהם שלבי העבודה?

שלבים בפיקוח בנייה

פיקוח בנייה מתחיל בפגישה שמטרתה היכרות עם היזם ועם הצעתו לפרויקט, וזאת על מנת לתאם ולתכנן את מהלך הביצוע של העבודות. הפגישה הינה משמעותית מאוד בכל הנוגע להתפתחות תקינה של פיקוח הבנייה והתקדמות הפרויקט בצורה נכונה ויעילה. פגישת ההיכרות כוללת כמה אלמנטים מרכזיים, בין אם מדובר בתיאום ציפיות בין היזם ללקוח, קבלת הנחיות ראשוניות וקבלת החלטות לצורך מפרט ביצוע.

 • תיאום ציפיות – תיאום הציפיות בין היזם לבין מפקח הבנייה הוא שלב משמעותי וחשוב שבו היזם מפרט מה הוא רוצה וצריך ומפקח הבנייה מיישר עמו קו ובוחן מה אפשרי ומה לא ובאיזו מסגרת של זמן.
 • מתן הנחיות ראשוניות – ההנחיות הראשוניות הם השלב ההתחלתי של הפרויקט, שבו ניתנות הוראות לביצוע ומתקבלות החלטות הקשורות בהקמת הפרויקט ובהתקדמות הראשונית שלו.

בניית תוכנית עבודה 

בניית תוכנית העבודה כוללת את התיאום בין תכניות העבודה השונות שקיימות במסגרת הפרויקט של הבנייה לבין אותם מפרטים טכניים הדרושים לצורך ביצועה. בניית התוכנית מתקיימת עד שמתגבש מערך תכנון מובנה וברור בין מפקח הבנייה לבין היזם. תוכנית העבודה כוללת מגוון של קטגוריות:

 1. הכנה של אומדן תקציבי, לוחות זמנים וכמויות – תוכנית העבודה תכלול הכנה של תקציב משוער תוך התחשבות בכל הגורמים הרבים, ותוך שימת דגש על לוח זמנים מוקפד ועל כמויות החומרים הדרושים לעבודה.
 2. קבלת סיוע ויעוץ על מנת לבחור בקבלני המשנה המתאימים – שלב בחירת הקבלנים הינו שלב חשוב ביותר שבו מפקח הבנייה יכול לסייע בצורה שתטיב עם הפרויקט ועם היזם. שלב זה כולל התקשרות עם הקבלנים ועריכת מכרזים להתקשרות עמם בהתאם לכל השלבים של התקדמות הפרויקט. נוסף על כך, מפקח הבנייה דואג לעריכת חוזי התקשרות עם קבלנים ועם ספקים והוא אף עוקב אחר התשלומים לקבלנים לאחר אישור שהעבודה מצדם אכן מתקדמת. כמו כן, באחריות מפקח הבנייה להתוות את הדרך לכל הקבלנים העוסקים במלאכה על מנת שניתן יהיה לעבוד בשיתוף פעולה מלא שיוביל את הפרויקט קדימה.
 3. השלב בו מתבצע ריכוז וניתוח של הצעות מחיר שונות – בכל פרויקט בנייה, ישנו שלב בו מרכזים ומנתחים הצעות מחיר המתקבלות מגורמים שונים. המפקח דואג לסקור את הנתונים בצורה מלאה ומרוכזת ולהבטיח את ההתאמה לפרויקט ולתקציב.
 4. הבחירה בקבלני המשנה המתאימים תוך ניהול משא ומתן עם היזם– תוכנית העבודה תכלול את בחירת קבלני המשנה בשיתופו של היזם ולפי בחירתו האישית. בחירתו תתבסס גם על ההמלצה של מפקח הבנייה ועל כל הנתונים שהוצגו בשלבים המוקדמים של הפרויקט.
 5. הנחיות לגורמים בפרויקט – לאחר שתוכנית העבודה מגובשת, מפקח הבנייה דואג להנחות את כל המעורבים בפרויקט בין אם מדובר ביועצים, במתכננים או בקבלני משנה, בכל הנוגע לנוהלי העבודה המקצועיים ולהוראותיו של היזם.

פגישות עבודה

לאחר שנערכה פגישת ההיכרות והתגבשה תוכנית עבודה מסודרת, מגיע זמנו של השלב הבא – פגישות העבודה לאורך הפרויקט. פגישות אלו כוללות מפגשים עם המתכננים, עם יועצי הפרויקט ועם קבלני המשנה, ובמסגרתן מוגשים ליזם דיווחים שוטפים על התקדמות וביצוע הפרויקט. בזכות מפקח הבנייה, יכול היזם לקבל עדכונים בנוגע לכל היבט בפרויקט הבנייה ולדעת מהו מצבו של כל שלב ושל כל תהליך. פגישות אלו כוללות גם ייעוץ מקצועי לכל הגורמים ולכל מזמיני העבודה למיניהם בכל שלב שהוא בפרויקט.

נוסף על כך, פגישות העבודה וניהול שוטף של פיקוח הבנייה כוללים ניהול של יומן עבודה ויצירת תיעוד של התהליכים של כל גורם וגורם, בין אם מדובר בקבלני משנה ובין אם מדובר במתכננים. הדיווח ליזם נעשה בצורה מפורטת וכל התהליכים מתועדים ומופקים לטובתו של היזם ולדרישותיו. באמצעות שיטות אלו יכול היזם לעקוב בצורה מרבית ויעילה אחר התקדמות הפרויקט.

פיקוח ומעקב של פיקוח הבנייה

פיקוח ומעקב של פרויקט בנייה כולל מספר שלבים:

 • מערך אשר יאפשר תיאום ביצוע בין הקבלנים – לעיתים, במסגרת פרויקט בנייה, קבלני משנה אינם מתואמים ביניהם, מצב שעלול ליצור התנגשויות, בעיות רבות ובזבוז זמן מיותר. מפקח בנייה דואג לתיאום הביצוע בין הקבלנים ומאפשר לעבודה להתקדם בצורה יעילה ומקצועית.
 • יצירת תיאום ביצוע בין האדריכל למעצב הפנים – גם האדריכל וגם מעצב הפנים צריכים להיות מתואמים ביניהם על מנת שהפרויקט יושלם לשביעות רצונו של היזם ולפי התוכנית המקורית. מפקח הבנייה דואג לכך ומאפשר את השילוב בין שני גורמים אלו.
 • תדרוך קבלנים מקיף הכולל הנחיות מפורטות לביצוע– מפקח הבנייה דואג לתדרוך של קבלני המשנה בכל מה שקשור לפרטים שלא תמיד כלולים במפרט ומהווה למעשה כתובת לשאלות שלהם. זאת על מנת ששום דבר לא ייפול בין הכיסאות או לא יזכה למענה מקצועי.
 • פיקוח צמוד לצורך ביצוע מדויק – מפקח הבנייה דואג בצורה יסודית לכך שכל מה שתוכנן יבוצע בפועל, וזאת על ידי פיקוח צמוד והכרה של התוכניות ושל הפרטים הטכניים לעומקם. על ידי כך ועל ידי פיקוח אחר הקבלנים, מתקבלת התוצאה הטובה ביותר.
 • עריכת ביקורת ובקרה מוקפדת – מפקח הבנייה הוא אחד הגורמים הבלעדיים שאכן מבצעים בקרה שוטפת על הקבלנים ועל אספקת החומרים, מה שמבטיח שהפרויקט לא יתקע ושהעבודה תבוצע בשלמותה ולפי התכנון המקורי. באופן זה כל הגורמים מבצעים את עבודתם כשורה, וכך לא מתרחשים אירועים שיעכבו את הבנייה או שלא יאפשרו את קיומה ואת התקדמותה על פי התוכנית המקורית.
 • ביקורת חיצונית ועריכת מבדקים – נוסף על פיקוח של מפקח הבנייה, חשוב לבצע גם ביקורת חיצונית ומבדקים של המתכננים והיועצים של הפרויקט. גם לכך פקח הבנייה דואג בכדי להבטיח את שלמותו של הפרויקט ואת התקדמותו כראוי.

שלבי סיום של פרויקט בנייה

בשלבי הסיום של פרויקט הבנייה, ידאג מפקח הבנייה לאישור של חשבונות חלקיים וסופיים וגם להמלצה לתשלום לאחר בחינה של העבודה, של התקדמותה ושל ביצועה לפי התוכנית המקורית ולפי ההתקדמות בפועל. שלב זה חשוב ביותר מכיוון שמפקח הבנייה הוא האיש שמכיר מקרוב כל גורם וכל תהליך במסגרת הפרויקט והוא יכול לתת אישור שהעבודה אכן התקיימה כראוי ולפי מה שתוכנן בראשית הפרויקט. אישור החשבונות והמלצה לתשלום מתבצעים לאחר בדיקה יסודית של הגורמים הללו, כך שהיזם יכול להיות רגוע וללא דאגות.

בסיום הביצוע, היזם מקבל תיק פרויקט שבו נמצאים כל תהליכי העבודה הכוללים את תכניות העבודה, תמונות של הפרויקט, מסמכי תיעוד, יומני עבודה, פיקוח, תכנון, התקשרות עם ספקים, עבודות מעקב אחריהם, תיאום קשרים ושלבים ותוצאות של בדיקות מעבדה אשר נלוות לפרויקט בנייה. באופן זה היזם זוכה לשקיפות מלאה ולתמונת מצב ברורה לגבי האופן שבו התנהל הפרויקט, והוא יכול לדעת בדיוק מה היה בכל שלב ושלב ואיך הדברים התנהלו.

נוסף על כך, במסגרת פיקוח הבנייה, יקבל הלקוח  תעודות אחריות והנחיות מפורטות על מנת לתפעל את  מערכות הפרויקט מתחילתו ועד סופו. פיקוח הבנייה מבטיח את שלמות הפרויקט משלב התכנון הראשוני, לאורך בניית הפרויקט ומהלך העבודה, ביצוע העבודה ופיקוח עליה בפועל. הפיקוח מעניק גם אחריות וכתובת לשאלות לאחר מכן, בכל מה שיצטרך ובאופן שיטיב עמו גם לאחר סיום הפרויקט.

הקבלנים

פיקוח בנייה פרטית

פיקוח בנייה פרטית

פיקוח בנייה פרטית הוא תחום רחב ומגוון אשר מעניק שירות הכרחי ומומלץ ללקוחות הבונים באופן פרטי. ברירת המחדל של הבנייה בישראל היא בדרך כלל דרך קבלן, שהוא האחראי למעשה לכל שלבי הבנייה, החל בתכנון, בתקציב ובספקים וכלה בהקמה של הבניין. באופן זה, קשה מאוד ללקוח לעקוב אחר כל התהליכים ולבדוק באופן פרטני את הניסיון ואת המיומנות של כל ספק. כמו כן, כאשר עובדים מול קבלן ורוצים לבנות בהתאמה אישית, יהיה קשה מאוד לשלוט בתהליך ולעקוב אחר הצרכים של הלקוח.

על כן, במקרים של בנייה פרטית, מומלץ להיעזר בפיקוח בנייה פרטית שמסופק על ידי חברות מקצועיות כמו חברת "הקבלנים". חברת "הקבלנים" היא חברה מובילה בישראל לתכנון ולביצוע של עבודות בנייה גם במגזר העסקי וגם במגזר הפרטי. החברה מתמחה בנושאים רבים כמו שיפוץ בתים, עבודות חשמל, אינסטלציה וכן פיקוח בנייה בכל היקף.

מהם המרכיבים של פיקוח בנייה פרטית?

פיקוח בנייה פרטית מקיף מספר תחומים, כולל שלב התכנון הראשוני ושלב בניית התקציב ובחירת הספקים, וכל זאת בהתאם לצורכי הלקוח ועל פי בחירתו האישית. פיקוח הבנייה הוא הגורם היחיד שדואג לאינטרסים של הלקוח, והוא עשוי לחסוך הליכים מסורבלים ואף הוצאות מנופחות ומיותרות.

 • תכנון ראשוני – התכנון הראשוני בכל הנוגע לבנייה פרטית הינו חשוב ומשמעותי ומהווה גורם מכריע לגבי העתיד. בשלב זה מפקח הבנייה דואג לכל שהתכנון יתאים לצורכי הלקוח מכל הבחינות ושלא יעשו טעויות שיהוו בעיה משמעותית לאחר מכן.
 • בניית תקציב – בכל פרויקט בנייה, התקציב הוא משמעותי ותלוי במספר גורמים, בין היתר גם בזמן העבודה ובנותני השירות. בזכות מפקח בנייה מקצועי ואחראי ניתן להגיע לתקציב סביר שיתאים לצורכי הלקוח ולדרישותיו.
 • בחירת נותני השירות והספקים – שלב זה הוא אחד השלבים המשמעותיים ביותר בכל פרויקט של בנייה מכיוון שהוא יקבע את האיכות של הבנייה, את המהירות שבה היא תבוצע וכמובן את הסגנון של הביצוע. מפקח הבנייה יכול לבחור ספקים בעלי ניסיון שעליהם הוא סומך וכמובן לפקח על עבודתם בזמן אמת באופן מקצועי, מה שלא מתאפשר בדרך כלל לאדם מן הישוב שלא עומד לרשותו מפקח בנייה.
הקבלנים

איך בוחרים קבלן שיפוצים

איך בוחרים קבלן שיפוצים ?

בכל פרויקט של שיפוצים עולות התלבטויות רבות, כאשר המרכזית שבהן היא מי יהיה הקבלן האחראי על השיפוץ ואיך לבחור אותו. התשובה לכך מורכבת משקלול של מספר גורמים שונים לדוגמה רמת השירות והאמינות של הקבלן, הניסיון המקצועי, המחיר, איכות העבודה ועוד.

במאמר זה נסקור מספר טיפים עקרוניים איך לבחור את הקבלן הנכון.

 1. קבלן שיפוצים רשום:

תמיד כדאי לבחור באיש מקצוע מוסמך הרשום אצל רשם הקבלנים ומסווג שם בתור קבלן שיפוצים. לפיכך, לפני שאתם בוחרים קבלן שיפוצים חשוב לבצע בדק בית יסודי ומעמיק ולהקפיד שהוא אכן רשום אצל רשם הקבלנים. הדרישות לכך הן קבלן שיפוצים בעל ניסיון של 5 שנים לפחות, בוגר בית ספר להנדסאים, שעבר הכשרה מתאימה לרבות מבחן שאפשר לו להירשם בפנקס הקבלנים. יכול להיות שתצטרכו לשלם מעט יותר, אולם תוכלו להיות שקטים שהקבלן עובד עם קבלות, מחויב לתקנים ועובד בהתאם לחוק.

 

 1. תנאי התשלום:

חשוב להקפיד לערוך חוזה ברור בכתב המציין בדיוק את המחיר ואת תנאי התשלום, מהו השירות שאותו אתם מקבלים, מתי מסתיים פרויקט הבנייה, מה עושים אם העבודה אינה לשביעות רצונכם ועוד. חשוב ביותר להקפיד לצרף לחוזה את מפרט השיפוץ או הבנייה הנקרא גם כתב כמויות. לשם כך, מומלץ להיעזר באיש מקצוע מהתחום כגון מעצב פנים שיכין את כתב הכמויות וכך ימנע הפתעות בהמשך הדרך.

 

 1. המלצות:

על מנת לבחור קבלן שיפוצים מקצועי, מנוסה ורציני, חשוב מאוד לבדוק את ההמלצות והממליצים שיש עליו. רצוי לקבל המלצות קודמות על הקבלן לפחות משני אנשים שונים ולהקפיד לשאול אותם את כל השאלות הקשות, לדוגמה האם מרוצים מגמר העבודה, איך הוא היה, האם היו חילוקי דעות במהלך הפרויקט, האם היו נזילות לאחר הבנייה ואיך הן טופלו, איך התנהל התשלום ועוד. חשוב לציין, שכאשר מבקשים המלצות מאנשים על קבלן השיפוצים, יש לוודא שהקבלן עשה עבורם עבודה דומה לזו שאתם מעוניינים לעשות.

 

 1. איכות העבודה:

רצוי לראות מספר דוגמאות של בתים אחרים שאותם הקבלן שיפץ, כדי לבחון האם אתם אוהבים את העבודה שלו ומרוצים מהאיכות שלה. במסגרת זו כדאי לבחון את החיבור שנעשה בין החומרים השונים, הגימור, טיב הבנייה והחומרים ועוד.

 

 1. לוחות זמנים:

חשוב לבדוק לפני שמתחילים, שמדובר באיש מקצוע שיודע לעמוד בזמנים. זאת, כדי שחלילה לא תקלעו למצב שבו הבית נמצא עדיין באמצע השיפוץ ואתם צריכים לשלם שכירות במקום אחר. לוחות הזמנים המדויקים צריכים להופיע בחוזה ורצוי גם לשאול לקוחות אחרים של קבלן השיפוצים לגבי עמידה שלו בזמנים.

 

 1. אמינות:

קבלן שיפוצים טוב הוא אדם אמין שעליו תוכלו לסמוך שלא יעלם חלילה ויערוך עמכם חוזה ברור המעגן את כל הנושאים החשובים לפרטי פרטים. קבלן שיפוצים אמין ורציני יספק לכם את כל התשובות לשאלות שעולות בראשכם ויבהיר מה נכלל בתחום האחריות שלו.

 

 1. צוות העובדים:

ברוב המקרים קבלן השיפוצים מעסיק צוות שלם של עובדים שאותם הוא מנהל. חשוב לברר עם הקבלן מהי תדירות הביקורים שלו באתר הבנייה כדי לפקח על הצוות, מי הם העובדים שלו – האם בעלי אישורי עבודה, האם הוא עובד עם קבלני משנה ועוד.

 

 1. עבודה על פי תוכניות:

קריטי לברר האם הקבלן יודע לעבוד עם אנשי מקצוע אחרים (מעצבי פנים, אדריכלים) לפי תוכניות. זה מאוד חשוב שהקבלן ידע ויסכים לעבוד לפי התוכניות של בעלי המקצוע האחרים כדי שתקבלו עבודה מקצועית וכדי שלא תתקלו בהמשך בקשיים להעביר את רצונותיכם.

הקבלנים

מפקח בנייה, תפקיד והגדרות

מפקח בנייה, תפקיד והגדרות

כל פרויקט של בנייה פרטית, בין אם זה דירת מגורים, עסק או בניין משרדים, כרוך בהשקעה גדולה של משאבים יקרים – זמן וכסף. תהליך הבנייה הוא לרוב ארוך ומורכב, והצלחתו מחייבת תיאום ועבודה משותפת טובה של אנשי מקצוע ושל קבלני משנה רבים. במקום לנהל את תהליך הבנייה בעצמכם, מומלץ לשכור מפקח בנייה אשר יעשה זאת עבורכם. מפקח הבנייה אחראי על כל שלבי התהליך, מתחילתו ועד סופו – ייצוג שלכם בשטח מול הקבלנים והספקים, ניהול העובדים, פיקוח על ההתקדמות בהתאם ללוחות הזמנים ועל פי התקנים הדרושים ועוד. למעשה, כאשר אתם שוכרים את שירותיו של מפקח בנייה פרטית, זה מאפשר לכם לזכות בשקט נפשי ולצלוח את פרויקט הבנייה בשלום. כך, מפקח הבנייה מנהל עבורכם את הפרויקט וחוסך לכם טרחה רבה, זמן יקר ומשאבים. חשוב לדעת, שמדובר בתפקיד שדורש ניסיון עשיר עם השטח ומתן תשומת לב לצרכים ולבעיות הנלווים לתהליך ולכן חשוב שתבחרו במפקח בנייה מקצועי ומנוסה.

מה כולל התפקיד של מפקח בנייה?

תפקידו העיקרי של מפקח בנייה הוא ללוות את תהליך הבנייה החל משלב הקבלה של היתרי הבנייה ועד לשלב של קבלת המפתח. במסגרת תפקידו, מפקח הבנייה מבצע ביקורים שוטפים באתר הבנייה, מוודא שהעבודה נעשית באופן תקין ושהתהליך מתבצע לפי לוחות הזמנים ובמסגרת התקציב שסוכמו. בנוסף על כך, תפקידו של מפקח הבנייה הוא לעדכן את הלקוחות בצורה סדירה בנוגע להתקדמות הבנייה, במידת הצורך עליו להעביר לקבלן המבצע דוח ליקויי בנייה, לדאוג לתיקונם ובסיום התיקון להעביר דוח מפורט ללקוח. מפקח הבנייה אחראי לכך שעבודות הבנייה יתבצעו בצורה הטובה ביותר בכפוף לתקנים, שישתמשו בחומרים הטובים ביותר, בהתאם למה שרשום בחוזה העבודה ומופיע במפרטים ובתוכניות הבנייה. למעשה, מפקח בנייה הוא איש קשר מקצועי המקשר בין הלקוחות לבין הקבלן. באחריותו לדאוג ולהבטיח את התקיימותם של כלל היבטי הבנייה הרלוונטיים, כגון אינסטלציה, בידוד, יסודות המבנה, תקרות, שימוש בחומרים התקינים בכמות המתאימה ועוד. לפיקוח מקצועי ויסודי שוטף אחר תהליך הבנייה יש חשיבות עצומה. פרויקט בנייה, המתנהל ללא ליווי צמוד של מפקח בנייה, עשוי להתנהל בצורה לא נכונה כיוון שאין את ההכוונה והפיקוח של איש מקצוע מומחה המלווה אישית את כל שלבי התהליך.

חשיבות התפקיד של מפקח בנייה

חשיבות התפקיד היא בפיקוח על כלל תהליך הבנייה, כאשר ניהול הפרויקט בצורה מקצועית לאורך כל השלבים, מתבטא גם בחיסכון של זמן וכסף רב. החיסכון הכספי מתבטא בניהול משא ומתן ובבחירת הקבלן המבצע, בבניית מנגנון כספי וחוזה השומר על האינטרסים של הלקוח ועל מסגרת התקציב שלו ובמניעת ליקויי בנייה גלויים ונסתרים שעלותם עלולה להגיע לסכומי כסף גבוהים. התפקיד של מפקח בנייה הוא חשוב ונותן ללקוחות יתרונות רבים בכך שכל האחריות להתנהלות תקנית של הפרויקט מוטלת על כתפיו. זאת, לרבות ניהול היועצים, תיאום פגישות, יצירת שיתופי פעולה בין הגורמים השונים, בחירה של קבלנים ושל אנשי המקצוע,  עבודה מול האדריכלים והמהנדסים, קבלת הצעות מחיר ועוד.

סיכום

מומלץ מאוד למנות מפקח בנייה מקצועי שיהיה אחראי על ניהול פרויקט הבנייה, ייצג את האינטרסים שלכם מול בעלי המקצוע השונים ויהיה העיניים שלכם באתר הבנייה כל הזמן. נוכחותו בשטח תבהיר לקבלן ולבעלי המקצוע השונים, שהם תחת פיקוח מקצועי ושעליהם לעמוד בלוחות הזמנים, בהתקנים  ובתוכניות הבנייה. תהיו בטוחים שאם תשכרו את שירותיו של מפקח בנייה מיומן, מנוסה ומקצועי תחסכו מעצמכם עוגמת נפש ובזבוז של כספים וזמן יקר במהלך תהליך הבנייה כולו.

הקבלנים

עבודות אינסטלציה וסנטריה – איך לבחור את האדם המתאים?

עבודות אינסטלציה וסנטריה – איך לבחור את האדם המתאים?

ראשית כדאי להבחין בין קבלן אינסטלציה לבין אינסטלטור

אינסטלטור, טוב ככל שיהיה יכול לפתור בעיות/תקלות נקודתיות, הוא אינו מיומן למשל בהקמת תשתיות אינסטלציה ולכן, אם בבניה או שיפוץ עסקינן, יש לפנות לקבלן אינסטלציה מאחר שיש בידיו את הכלים, הניסיון והמקצועיות לתכנן ולהתקין את התשתיות כך שהוא יידע להתגבר על מכשולים שיכולים לצוץ – בין אם במערכות המים, האינסטלציה , הדודים וכו' .

על מנת לבחור באיש המקצוע המתאים יש להקפיד על מספר כללים:

ראשית, לוודא כי למועמד לביצוע עבודת האינסטלציה ישנה תעודת הסמכה המוכיחה כי הוא רשאי ומתאים לטפל במערכות מים ואינסטלציה.

ניסיון – יש לבחור רק קבלן אינסטלציה שכבר התמודד עם מגוון תקלות ויכול לגשת בביטחון לפרויקט המדובר.

יש לבדוק את אמינותו על ידי המלצות – הדרך הטובה ביותר היא ליצור קשר עם אנשים להם ביצע הקבלן עבודות – אדם אמין לא יהסס לתת ללקוח הפוטנציאלי שלו את פרטי התקשרות עם אנשים אלו.

יש לבקש מהקבלן הסבר ברור ופשוט להבנה על תהליך העבודה:

עבודות האינסטלציה חייבות להתבצע במקביל לעבודות השלד וזאת על מנת שיהיה תיאום וידיעה מוקדמת לגבי מיקום הצינורות השונים, הביוב, הניקוז וכו'

קבלן האינסטלציה הוא למעשה האדם שמוציא את תכנית האינסטלציה אותו תכנן ואישר האדריכל לפועל.

מה תכלול תכנית האינסטלציה ?

 • ההכנה לצנרת, לביוב, מערכת הניקוז, הכנה למרזבים, לצינורות אוויר ועוד… כל אלה חייבים להתבצע לפני גמר שלד המבנה.
 • ביטון צנרת המבנה , סימון נקודות הקצה וחציבתן, בדיקת לחץ המים, צילום הצנרת, הכנה לניקוז המזגנים וחיבורם,הרכבה וביטון הניאגרות וצנרת המים הדלוחין, הרכבת דוד השמש,  ועוד …. אלה יתבצעו לאחר גמר השלד.
 • כל נקודות המים במבנה
 • סוג הצנרת
 • סוגי הברזים, מיקומם והתקנתם
 • התאמת הצנרת למכונת הכביסה והמייבש –
 • סוגי הכלים הסניטריים והתקנתם – ברזים, כיורים, ראשי מקלחת, אמבטיות ועוד
 • מיקום צינורות הביוב, נקודות החיבור שלהם הן למערכת ביוב חיצונית והן למערכות הביוב בבניין, כמו כן את תכנון מערך שוחות הביוב במבנה
 • יש לבקש מהקבלן הסבר לגבי איכות חומרי הגלם בהם הוא משתמש, מספיק שימוש בצנרת לא תקינה ובאיכות ירודה על מנת לגרום לנזק קשה ומעיק.
 • נקודות נוספות שיש להקפיד שצוינו בתכנית העבודה:
 • הצנרת צריכה להיות שלמה וללא חיבורים – כלומר עד לנקודה הסופית
 • אין להעביר בשום אופן צנרת מתחת לאסלה או לאמבטיה
 • בצנרת השחורה (מים חמים) – יש לשים לב שיש לה בידוד תרמי
 • אין להכניס צינורות בתוך יציקות בטון

לסיכום: נושא האינסטלציה הוא נושא שאין לחסוך עליו זמן ברור מעמיק – טעויות הנעשות בשלב הזה קשות עד כמעט בלתי אפשריות לתיקון, לכן על מנת  להימנע מעוגמת נפש והוצאות עתידיות מיותרות בגין : דליפות,סתימות, לחצי מים נמוכים, ריחות רעים ושאר מרעין בישין יש להקפיד הקפדה יתרה על הנושאים שהוזכרו לעיל.

הקבלנים

מפקח בניה – מי צריך את זה בכלל ?

ההחלטה לבנות, בין אם בית,משרד, עסק או כל מבנה כבר התקבלה. עכשיו מגיע שלב ההחלטות המורכבות:

יש לבחור מתכננים/אדריכל, אנשי מקצוע וככלל, על האדם הבונה לקבל שורה של החלטות מקצועיות אשר יתוו את כל תהליכי העבודה, כולל ההתנהלות מול כל הגורמים ותאום סדר ביצוע העבודה.

לפקח על המפקח – כללי אצבע

לפיקוח בניה, כמו כל נושא אחר ישנם יתרונות וחסרונות אשר רצוי לדעת עליהם מראש:

נצא מנקודת הנחה שפניתם למפקחים מורשים,מקצועיים ובעלי ניסיון – יש להקפיד ולבקש לראות תעודות הסמכה!

מפקח הבניה כשמו כן הוא, הוא הנציג שלכם מול הקבלנים,הוא האדם האחראי על כך שהקבלנים השונים ישתמשו בחומרי גלם איכותיים, שהם יעמדו בלוחות הזמנים שנקבעו, הוא אחראי על איכות העבודה על כל היבטיה, הוא יבחר עבור הבונה קבלני משנה שיבצעו את העבודה. הוא זה שמתאם את זמני תחילת העבודה בין הקבלן הראשי לקבלני המשנה.מכאן ניתן להבין את יתרונותיו של מפקח הבניה.

במילים אחרות, מפקח בניה טוב ומיומן יחסוך לבעלי פרויקט הבניה לא מעט כאב ראש וזאת מתוקף תפקידו והסמכתו.

על מנת לקבל את התמונה השלמה ובעקבותיה, את ההחלטה המושכלת ביותר, יש להבין גם החסרונות שבשכירת שירותו של מפקח הבניה ולהקפיד לפעול להקטנה ו/ או מניעת הנזקים האורבים בפתח:

עלויות רבותי עלויות: מטבע הדברים, עלות פיקוח בניה באמצעות מפקח אינו זול, אם לוקחים בחשבון את העלות החודשית מול משך זמן הבניה הרי שהמחיר הסופי עלול להיות גבוה למדי וזה כמובן, חיסרון בולט.

חיסרון נוסף הוא בנושא האמינות, הכוונה היא שישנם מפקחים שיכוונו את הבונה לבחור בקבלנים ובספקים שאיתם הם כבר עובדים ולעיתים על בסיס קבלת אחוזים, דבר שיכול להצביע על אמינות ואף ניגוד אינטרסים.

על מנת להימנע מבעיה זו או לפחות למזער אותה יש להקפיד על הסכם עבודה בו יצויין מראש ובמפורש שהמפקח שנבחר יקבל את אישורכם כל ספק/קבלן שיגיע דרכו, פירוש הדבר הוא שבעל פרויקט הבניה לא מאשר בעיניים עצומות כל ספק או קבלן אלא לאחר בדיקה שתכלול המלצות מבעלי דירות/בתים שכבר עבדו מול המפקח ויודעים להעיד על יושרו ואמינותו

דרך אחרת היא, להקפיד ולציין בחוזה שהמפקח אינו רשאי לקבל אחוזים או דמי תיווך מהקבלן/ספק, זאת, בין היתר על מנת להימנע משימוש במוצרים בעלי איכות ירודה. סעיף נוסף שיש להדגיש בחוזה החתום הוא שלמרות שבעל מקצוע כזה או אחר לא הגיע דרך המפקח, הוא עדיין אחראי לטיב עבודתו של אותו קבלן ולעמידותו בלוחות הזמנים.

הקבלנים

טיפ לפני עבודות גמר

עבודות הגמר בשיפוץ או בניה בנכס הוא השלב האחרון בדרך לקבלת המוצר המוגמר. שלב זה  מאופיין במגוון רחב של עבודות אשר רמת ביצוען יקבע את האיכות הסופית של המבנה בין אם בית, דירה, משרד או עסק.

זוהי עבודה שצריכה להתבצע באופן מאורגן ומדוקדק על פי התכנית האדריכלית המקורית, תוך שמירה על רמות גימור מהגבוהות ביותר.

מיומנות-הקפדה- מקצוענות ויושרה – לא פחות מזה.

* כאמור, שלב הגימור הינו מורכב ודורש אנשי מקצוע רבים ,מקצועיים ואמינים .על מנת לעבור את השלב הזה בשקט נפשי, יש להקפיד על פנייה לאנשי מקצוע שיש בידם היכולת להוכיח רמת גימור הכי גבוהה שניתן. אפשר למשל לבקש מהקבלן לקבל המלצות מאנשים שעבדו עימו, לדבר  איתם פיזית ולא להסתפק בקריאת המלצות בלבד!

עבודות הגמר יכללו בין היתר את הנושאים הבאים:

 • עבודות טיח – למרות היותו שלב ביניים הוא שלב מכריע שיקבע את איכות ועמידות המבנה. בחירת סוג הטיח ועבודה מדויקת תשפיע על הלחות , תמנע סדקים והתפוררות עתידיים – גם כאן העבודה צריכה להיעשות בהתאם לתכנית האדריכל.
 • ריצוף המבנה והרכבת הפאנלים – יש להקפיד שיצויין בחוזה שהקבלן אחראי גם על התקנת הפאנלים .
 •  עבודות האינסטלציה והסניטריה – עבודות איטום, התקנת מערכות ניקוז, התקנת הכלים הסניטרים, חיבור למערכת המים והביוב.
 • עבודות החשמל – התקנת לוחות החשמל, חיווט המבנה, התקנת נקודות חשמל וגופי תאורה וכמובן, חיבור המבנה לרשת החשמל.
 • עבודות איטום של המבנה וגם של הגג.
 • עבודות אלומיניום ופרזול
 • הרכבת והתקנת משקופים, חלונות ודלתות
 • עבודות שליכט – חשוב ביותר להקפיד על איש מקצוע שזהו תחום מומחיותו, שיודע לעבוד עם סוגי השליכט השונים ולהתאים את החומר ואת הכלים איתם הוא עובד על מנת לקבל את התוצאה הרצויה .
 • התקנת המטבח
 • התקנת מערכות אחרות כמו: מערכות גז, הסקה ומיזוג אוויר, מערכות בית/משרד חכם, אזעקה ותקשורת.
 • עבודות גבס – עיצוב בגבס הוא לא פחות מאמנות! בחירה נכונה ונבונה של מומחה לעבודות גבס יקבע את המראה הסופי של המבנה. העיצוב באמצעות גבס הינו זול , נוח, זמין ונקי. ניתן לעצב בגבס: נישות,קירות, מחיצות, הנמכת תקרות ואף מזנונים כיד הדמיון הטובה.

לסיכום: בניה או שיפוץ הן החלטות שמתכוננים אליהם זמן רב , יש להקפיד לקחת את הזמן הדרוש ולבחור באנשי המקצוע הטובים ביותר, אלה שיהיו רגישים לפרויקט ויעשו ככל לאל ידם על מנת לשמח את הלקוח ולשמור על המוניטין שלהם.

 

 

 

הקבלנים

טיפ לפני שמבצעים עבודות חשמל

בניית עסק, בית- דירה- משרד או כל מבנה, מצריכה פנייה לאנשי מקצוע מוסמכים ומיומנים. כאלה שיצאו עם הלקוח לדרך עד להשלמת הפרויקט. שימת לב מירבית בשלב בחירת איש/אנשי המקצוע תחסוך טעויות עתידיות אשר עלולות לעלות לבונה בכסף ובזמן רב, ובמקרים מסוימים אף לפגיעה פיזית  באדם וברכוש.

תכנון וביצוע כל עבודות החשמל – מה קורה בתהליך?

יש להקפיד הקפדה יתרה שאיש המקצוע אותו בחרתם ייבצע תכנון מוקדם ובר ביצוע לכלל עבודות החשמל , איש מומחה אשר ייקח בחשבון את כל התקלות העשויות להופיע ולמנוע אותן, איש מקצוע יעבוד על פי דרישות חוק החשמל ולא פחות חשוב: ייקח בחשבון את מגבלות הפרויקט.

התהליך: מתייחס לתכנון וביצוע מערכות ויחידות חשמל למגזר הפרטי, התעשייתי והציבורי:

 • למידה והכנת תכנית חשמל לפרטי פרטים.
 • תכנית לפריסת תשתיות, מערכות גיבוי,לוחות חשמל, מערכות תקשורת ומתח נמוך מאוד (מנ"מ).
 • תכנון מערכות הספק כמו גנרטורים ועוד.
 • תכנון מייצבים וספקי מתח.
 • התכנית תכלול:
 • תאורה – רמת הארה הרצויה/דרושה במקום ואופן פיזורה, מיקום גופי התאורה,תאורות חירום – כל זאת כשברקע נשאף לחיסכון מירבי באנרגיה.
 • מנ"מ – מתח נמוך מאוד – מערכות לגילוי אש, מערכות אבטחה, מערכות טלוויזיה במעגל סגור ועוד.
 • מערכות מיזוג אוויר, מעגלי הזנת חשמל , מערכות אל-פסק ועוד.

תכנון מערכת חשמל באופן מקצועי ויסודי הינו שלב קריטי אשר חייב לכלול את ההיבטים הרחבים של חוק החשמל ותקנותיו, ביצוע התכנון חייב להיעשות על ידי מיטב המומחים העובדים אך ורק עם ציוד בעל תו תקן – כל זאת תוך עמידה בהוראות חוק התכנון והבניה.

לסיכום: לא משחקים בחשמל!

יש לבחור אנשי מקצוע שיכולים להוכיח את ניסיונם, את איכות השירות והמקצועיות שלהם – יש להקפיד לראות תעודות הסמכה, לדבר עם לקוחות , ולבסוף, אחרי שכל הפרטים סוכמו יש להעבירם לחוזה מפורט ומחייב

הקבלנים

שיפוץ דירה או בית

שיפוץ – להבין לפני שמחליטים

קיבלתם החלטה לשפץ, בית או דירה, משרד או עסק, לפני שאתם מחליטים סופית, כדאי לדעת לקראת מה אתם צריכים להתכונן וחשוב אף יותר למה אתם מתכוונים: במילים אחרות מה אתם רואים בעיני רוחכם ואיך תבטיחו לעצמכם שהתוצאה הסופית תעלה בקנה אחד עם רצונכם.

שיפוץ מבנה או כל נכס מחייב תכנון מראש

ראשית, ישנם גורמים מסוימים אשר יכולים להיות בשליטת הלקוח וכאלה שכלל לא. למשל, תכנון ריאלי של התקציב הוא בשליטת הלקוח: אחרי שהלה ערך סקר שוק וקיבל לפחות שלוש-ארבע הצעות מבעלי מקצוע שונים, מומלץ מאוד להוסיף כ- 20% על העלות המתוכננת, הסיבה היא ששיפוץ מטבעו הוא תהליך משתנה ודינמי ולרוב ייתכנו שינויים והפתעות לא מתוכננות אשר יצריכו שינוי בתוכנית ובמציאת פתרונות שעלולים להוביל לשינוי בתמחור העבודה.

ריכוז או ביזור – גם זה בשליטת הלקוח, ניתן לרכז את כל עבודות השיפוץ תחת אותה קורת גג או לחילופין לפזר אותן בין מספר בעלי מקצוע. רצוי לבדוק היטב את העלויות – לוחות הזמנים ,הסדרי התשלומים ואת הבטוחות לכל אחת מהאפשרויות ולקבל את ההחלטה המתאימה ביותר.

חוזה עבודה נהיר ומוסכם מראש – זהו נושא נוסף וקריטי שגם הוא נתון לשליטת הלקוח:

יש להקפיד ולדרוש שכל הסיכומים וההסכמות עם בעל המקצוע יועלו בכתב בצורת חוזה מחייב אשר יכלול את תכנית האדריכל, את תנאי התשלום (יש לוודא תשלומים בפעימות, שלב אחר שלב ורק אחרי ביצוע משביע רצון, את זמינות  מבצע העבודה לתאריך בו הלקוח מעוניין להתחיל את השיפוץ,יש לבדוק עם הקבלן אילו תוספות יכולות להיות לדעתו ועל פי ניסיונו בהמשך ועלותן – יש לציין זאת בחוזה.

במילים אחרות, יש לערוך חוזה עבודה מחייב אשר ייתן תוקף משפטי במידת הצורך – שלא נצטרך!

מטבע הדברים, שיפוץ מביא עימו לא מעט אי נוחות ומתח, ניתן לצמצם זאת על ידי הקפדה על כל השלבים:

 1. לא לוותר על שלב התכנון
 2. לבצע סקר שוק שיכלול בין היתר קבלת המלצות מוכחות מהקבלן
 3. הדמיה של השיפוץ והתרשמות מתיק העבודות של מבצע העבודה. אף ניתן, במידת האפשר לבקר במבנים אותם הוא שיפץ.
 4. ברור מדוקדק עם בעל המקצוע האם הוא אחראי על כל מרכיבי העבודה כמו: עבודות אינסטלציה וחשמל, בניית קירות, פינוי הפסולת,טיח, בלוקים, ריצוף, בניית בגבס ועוד…. הכל על פי התכנון המוקדם .

נקודה נוספת לסיכום:

מומלץ להקשיב לבטן, לא לפסול את ההרגשה  האישית….. האם התרשמתם שאיש המקצוע ענה לכם בסבלנות ? האם הרגשתם שנעניתם במקצועיות? סמכו על ההיגיון הבריא שלכם